Matek SVPDB-12S power distribution board with BEC 9-55V to 5/6/8V for servos
Brand: MatekSKU 18558
In stock:
You can buy this item with delivery in Ukraine
Description
Matek SVPDB-12S power distribution board is designed for servo drives and operates in the 9V-55V input voltage range. It is equipped with a powerful Vx BEC for stable power supply to servos, which allows switching between 5V, 6V, and 8V depending on the needs and uses 5V by default. It provides typical efficiencies of 88% to 96% and supports continuous current up to 12A and peak current up to 20A. Ensures reliable operation in all conditions with multi-level protection, including overheat protection, overcurrent protection, and self-refresh function. The compact design with a size of 50*27*8mm and weight of 18g makes it easy to install and use in space-saving scenarios.
Features
Specifications
Package
Photos
Плата розводки живлення Matek SVPDB-12S з BEC 9-55V to 5 6 8V для сервоприводівПлата розводки живлення Matek SVPDB-12S з BEC 9-55V to 5 6 8V для сервоприводів dimensions розмірПлата розводки живлення Matek SVPDB-12S з BEC 9-55V to 5 6 8V для сервоприводів wiring diagram схема підключенняПлата розводки живлення Matek SVPDB-12S з BEC 9-55V to 5 6 8V для сервоприводів wiring diagram схема підключення